Strona główna / O rasie

O rasieWYGLĄD

Czystej krwi kot abisyński ma wyjątkowo piękną, smukłą sylwetkę. Jest średniej wielkości, dobrze umięśniony, bardzo elegancki, pełen gracji. Trochę  przypomina wyglądem  miniaturową pumę.  Waży od 2,5 do 3-4 kg. Ma lekki, miękki,  skradający się chód zawsze czujnego, dzikiego zwierzątka, które nie chce spłoszyć potencjalnej zdobyczy. Widok  poruszajacego się abisyńczyka jest zachwycajacy, trudno oderwać od niego wzrok. Wygląda, jakby unosił się w powietrzu, nie dotykając ziemi.
Koty abisyńskie z krzyżowki z somalijskimi, które noszą gen długiego włosa,  mają dłuższe,  bardziej odstające futro, wyglądają na cieższe i grubsze niż są w istocie,  przez co ich sylwetka traci smukłość i elegancję.
Głowa kota abisyńskiego  ma kształt klina z zaokrąglonymi konturami.  Szeroka między uszami, z wypukłym czołem i umiarkowanie zaznaczonym przełomem. Broda powinna być dobrze rozwinięta, a kufa (pysk) nie spiczasta, ani nie kwadratowa. Oczy okształcie migdałów,  duże i wyraziste, szeroko rozstawione, ozdobione czarną obwódką, w kolorze bursztynowym, zielonym lub orzechowym. Uszy są duże, szerokie u nasady i szeroko rozstawione. Doskonale zharmonizowane proporcje, głowa o kształcie równobocznego trójkąta, piękny make up to wzór doskonałości.

Tułów  giętki, sprężysty i dobrze umięśniony, o wyważonych proporcjach. Kończyny  szczupłe, długie, o drobnej kości, zakończone małymi, owalnymi stopami. Ogon długi, szeroki u nasady, spiczasty na końcu.

Szata abisyńczyka czystej krwi  jest krótka, sprężysta i przylegająca, o delikatnej strukturze, z charakterystycznym dla rasy tickingiem, spowodowanym obecnością genu agouti. Każdy włos ma kilka - ułożonych na przemian - jaśniejszych i ciemniejszych prążków oraz ciemną końcówkę. Dzięki temu szata ma niepowtarzalny deseń, przypominający kolorem futro zająca. Niektóre części ciała - pierś, brzuch i wewnętrzna strona kończyn - pozostają jednolicie umaszczone. Jaśniejsza sierść wokół oczu i warg, znak litery M na czole, pręga na grzbiecie, czarne obwódki wokół oczu i obrzeżone lusterko nosa są pozostałością rysunku tabby.

Maść w 4 podstawowych kolorach - dziczym, rudym (sorrel), niebieskim, płowym; wszystkie te kolory występują również w odmianach srebrzystych.


TEMPERAMENT I CHARAKTER

Poniższy opis charakteru dotyczy ogromnej większości kotów abisyńskich z zastrzeżeniem, że wychowują się i dorastają w stadzie składającym się z abisyńczyków. Abisyńczyki wychowywane w stadzie,  w którym żyją również koty  innych ras,  zachowują właściwy dla swojej rasy,  abisyński, żywy temperament (temperament jest cechą wrodzoną), ale nabierają i cech charakteru kotów tych ras wśród których żyją. 

Typowy kot abisyński ma żywy temperament i wspaniały towarzyski charakter. Jest elegancki i pełen gracji. Zwinny, skoczny i dynamiczny, lubi zabawy i wspinaczkę - warto sprawić mu specjalny słupek z podestami. To kot inteligentny, ciekawski i wszędobylski. Zwykle przebywa tam, gdzie akurat coś się dzieje. Chociaż jest ruchliwy, łatwo przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale trzeba dostarczyć mu rozrywek. Chętnie uczy się różnych sztuczek, ale tylko wtedy, gdy sprawia mu to przyjemność. Bardzo chętnie aportuje rzucane przedmioty. Potrafi być bardzo konsekwentny w działaniu - jeśli coś sobie postanowi, trudno go od tego odwieść. Jednak najbardziej zalezy mu na tym, że by zachowac dobre układy z opiekunami i otoczeniem.
Starannie wychowany abisyńczyk jest łagodny wobec ludzi. Nie zdarza mu się wystawić pazurów, a tym bardziej ugryźć człowieka. Właściciela obdarza ogromnym przywiązaniem, chętnie okazuje uczucia i zazwyczaj dopomina się o codzienną porcję pieszczot.  Towarzyszy nam chętnie podczas codziennych czynności, no i oczywiście  śpi z nami pod kołdrą, albo na naszej poduszce.  Nie wybiera sobie jedynego, ukochanego domownika. Akceptuje i lubi wszystkich, którzy odoszą się  do niego z szacunkiem i miłością. Jest zwierzęciem towarzyskim i odważnym, lubi gości. W odróżnieniu od przedstawicieli wielu innych ras nie boi się obcych. Nawet jeśli w pierszej chwili jest wobec nich nieufny, ciekawość i chęć poznania bierze górę. Zawsze przychodzi zobaczyć kto nowy przyszedł do niego.
Jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. Chętnie przygląda się ich poczynaniom, uczestniczy w zabawach i figlach.
Typowy abisyńczyk jest kotem dyskretnym i cichym. Prawie nigdy nie wydaje głośnych dżwieków. Nie jest zbyt rozmowny, a jeśli już sie odezwie, wydaje dźwięki podobne do  świergotu.

Chętnie przebywa wśród innych kotów - ze względu na silny charakter, zazwyczaj przewodzi w grupie. Mimo to, nie jest agresywny. Zazwyczaj nie wdaje się w utarczki. Rzadko odpowiada złością na zaczepki. Nie daje się sprowokować do awantur, raczej szuka sposobu wyjścia z sytuacji  nie wchodząc w konflikty.
Nie ma w nim śladu złosliwości, czy osławionej kociej pamiętliwości. Zamiast rozpamietywac dawne urazy, woli zająć się nowymi sprawami.
W naszej obecności będzie przestrzegał zasad , które mu wpoimy. Pod nasza niebecność jest różnie. Nasze abisyńczyki przy nas  nigdy  nie wchodzą na stół, na którym leży obrus, ani na blat kuchenny, ale jak wracamy do domu, często znajdujemy na obrusie ślady kocich łapek.  
Kot abisyński, mimo, że wszędzie zagląda i wchodzi w każdy kąt, rzadko robi  szkodę. Jest bardzo zwinny i delikatny. Potrafi lawirować pomiędzy róznymi bibelotami, oglądać je, obwąchiwać i nic nie przewrócić. Jest tak drobny i lekki, że  wskakując na meble nie rysuje ich pazurkami.
Abisynki są doskonałymi matkami. Pełne poświęcenia i cierpliwośći, reagują na każdy pisk malucha, biegnąc na ratunek. Obdarzają nas ogromnym zaufaniem, pozwalają nam robić przy ich kociętach wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, starając się powstrzymać instynktowne odruchy nakazujące im odebranie malucha. Chroniąc swoje kocięta przed innymi kotami,  potrafią być bardzo zaborcze, a nawet agresywne.
PIELĘGNACJA

Ogromną zaleta kota abisyńskiego jest dobre zdrowie. Jest to stara, przez wieki wyselekcjonowana w naturalnych warunkach rasa. Zadbane i odpowiednio karmione abisyńczyki cieszą się przez długie lata dobrym zdrowiem i kondycją.
Kupujac kociaka nalezy  zainteresować się, czy jego rodzice nie sa nosicielami zmutowanych genów odpowiedzialnych za zanik siatkówki (PRA) i niedobór kinazy pirogronianowej (PK). Sa to choroby genetyczne, najczęściej spotykane u kotów abisyńskich. Nosicielstwo tych dwóch chorób  wykrywa się przy pomocy testów. 
Przedstawiciele niektórych linii mają tendencje do chorób  dziąseł.  Przy zmianie zębów mlecznych na stałe wystepuja stany zapalne dziaseł.   Jesli leczenia nie zacznie sie odpowiednio wczesnie i zapalenie przejdzie w stan przewlekły, moze dośc nawet do utraty zebów.
Poza tym jest to bardzo ceniona rasa ze wzgledu bardzo dobre zdrowie.       
Koty abisyńskie nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza obcinaniem pazurków i sporadycznym czyszczeniem uszu, praktycznie niewiele jest do roboty. Szata kota abisyńskiego też nie wymaga wiele pielęgnacji, wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu, aby usunąć martwy włos.


Więcej informacji o pochodzeniu i charakterze kotów abisyńskich mozna znależć w artukule pt
"Elegancki jak abisyńczyk "  w magazynie  Kocie sprawy nr 116 z 6/2012.Kot abisyński, kot abisynski, abisyńskie, abisyńskie, abisynskie, kotki abisyńskie, kocięta, sprzedam kota abisyńskiego, hodowla kotów, abisyńskich, abisynskich, sprzedam kota, sprzedam kocięta, kocieta abisyńskie, koty rasowe, hodowla abisyńczyków, hodowla kotów Abi Banda, Abibanda